Chci se učit v: Ostravě Opavě online

Úvod  /  Blog  /  Zjistěte si svůj učební styl a učte se efektivněji!

Reference

Informujeme

  • Vypsali jsme nové jazykové kurzy pro jarní semestr 2024

    Zapište se do nového jazykového kurzu! Ať už Vám vyhovuje více skupinová nebo individuální výuka, vybírat můžete z celkem 12 jazyků - tradičních i netradičních. Učíme v Ostravě, v Opavě i online!

  • Objevte s námi krásu portugalštiny

    Naučte se s námi portugalsky a otevře se Vám brána do celého světa. Portugalsky mluví více než 250 milionů lidí na celém světě. Je pro ně rodným nebo druhým jazykem a najdete je skutečně téměř v každém koutě zeměkoule. Připojte se do našich online lekcí portugalštiny a objevte tento krásný jazyk a jeho výhody.

  • Všechny články

Zjistěte si svůj učební styl a učte se efektivněji!

Naučíte se slovíčka lépe, když si je napíšete do sešitu a barevně zvýrazníte, když je opakovaně slyšíte např. ve filmu anebo když si je vyzkoušíte v reálné situaci? Každý člověk je jiný a každému vyhovuje něco jiného. Je to tím, že má každý jiný učební styl.

Učební styl je způsob, jak člověk vstřebává a zpracovává nové informace, poznatky a jak si je také uchovává v paměti. Každý z nás má svůj jedinečný učební styl, který během studia upřednostňuje.

Celkem rozlišujeme tři základní učební styly – vizuální (zrakový), auditivní (sluchový) a kinestetický (hmatový, pohybový) – a jejich kombinace.

1. Vizuální (zrakový) učební styl

Člověk s vizuálním učebním stylem má schopnosti lépe se učit na základě toho, co vidí. Nejvíce mu vyhovuje, pokud je učivo prezentováno graficky a ilustrativně.

2. Auditivní (sluchový) učební styl

Člověk s auditivním učebním stylem je orientován sluchově, tzn., že si věci lépe pamatuje, když učivo slyší. Vyhovují mu tradiční výukové metody, kdy je učivo prezentováno slovně, doplněno audio a video nahrávkami.

3. Kinestetický (hmatový, pohybový) učební styl

Člověk s kinestetickým učebním stylem potřebuje při procesu učení k lepšímu zapamatování pohyb, dotek, prožitek. Tomuto typu nejvíce vyhovují alternativní výukové metody, např. aktivity typu „role-play“, kdy se studenti pohybují po učebně a hrají reálné situace, např. v obchodě apod.

 

Jak pro lektora, tak pro studenta je vždy přínosem, pokud je lektor schopen studentův individuální učební styl identifikovat a pokud student o svém stylu ví. Lektor totiž může následně zvolit nejvhodnější výukové metody, učební proces tím výrazně zefektivnit a snadněji tak dosáhnout vzdělávacích cílů.

Stáhněte si test, po jehož vyplnění zjistíte svůj učební styl, a učte se tak efektivněji!

 

© Věra Cihlářová