Chci se učit v: Ostravě Opavě online

Úvod  /  Blog  /  7 tipu, jak neztratit motivaci při studiu jazyka

Reference

Informujeme

 • Vypsali jsme nové jazykové kurzy pro jarní semestr 2024

  Zapište se do nového jazykového kurzu! Ať už Vám vyhovuje více skupinová nebo individuální výuka, vybírat můžete z celkem 12 jazyků - tradičních i netradičních. Učíme v Ostravě, v Opavě i online!

 • Objevte s námi krásu portugalštiny

  Naučte se s námi portugalsky a otevře se Vám brána do celého světa. Portugalsky mluví více než 250 milionů lidí na celém světě. Je pro ně rodným nebo druhým jazykem a najdete je skutečně téměř v každém koutě zeměkoule. Připojte se do našich online lekcí portugalštiny a objevte tento krásný jazyk a jeho výhody.

 • Všechny články

7 tipu, jak neztratit motivaci při studiu jazyka

Zná to asi každý z nás! Na začátku nadšení, chuť a odhodlání naučit se konečně pořádně mluvit cizím jazykem nebo se naučit další cizí jazyk! Přihlásíme se do kurzu, nakoupíme učebnice a pilně se učíme! Vše šlape tak, jak má! Ovšem po nějaké době přijde první krize, zjistíme, že to nejde tak rychle, jak jsme si plánovali, že je pro nás čím dál těžší rozhodnout se, zda náš drahocenný volný čas věnujeme právě učení se nových slovíček nebo zda si raději půjdeme zasportovat nebo si zajdeme do kina! A máme chuť to zabalit!

Musím vás uklidnit, je to normální. Krize prostě přicházejí, ale také odcházejí. Jen je potřeba se na ně připravit, počítat s nimi a zvládnout je!

Připravili jsme si pro vás 7 tipů, jak zvládnout krize a udržet si motivaci při studiu jazyka.

1. Uvědomte si, co získáte zvládnutím cizího jazyka

Když se vydáváme na dlouhou cestu učení se cizího jazyka, máme před sebou jasný cíl – umět jazyk! Vypište si konkrétní důvody, proč tohoto cíle chcete dosáhnout, co vám to přinese. Každý to má samozřejmě individuální, ale „sada dobrých důvodů, proč umět anglicky“ je např. tato:

 1. Mám skvělou práci, která mě baví a naplňuje;
 2. Jedu na 2 měsíce do Austrálie, kde uvidím operu v Sydney a klokany;
 3. Cítím se příjemně, protože si můžu bez stresu povídat s přáteli se zahraničí.

Doporučujeme, napište si tyto důvody v 1. osobě a v přítomném čase a představte si, jaké to je. Nezapomeňte si představit všechny pozitivní emoce, které se s výsledným stavem pojí. Napište si emoce pozitivní – cítím se příjemně, že si povídám bez stresu s přáteli. Na negativní emoce zapomeňte! V okamžiku, kdy vám bude ouvej, se na tyto důvody opět podívejte, představte si znovu, jaké to bude, až se angličtinu naučíte, a řekněte si, ano, stojí mi to za to jít dál!

2. Získejte si informace o přínosu jazykových dovedností

Sežeňte si další informace, které podporují vaši motivaci učit se cizí jazyky. Mělo by se jednat objektivní důvody, proč je dobré cizí jazyk se naučit. Např. tyto: Angličtina je 1. rodný jazyk pro více než 330 mil. lidí, 2. rodný jazyk pro více než 250 mil. lidí, navíc je oficiálním jazykem v 56 státech světa. anebo V okolí mého bydliště sídlí důležitá německá firma, ve které bych rád/a pracoval/a, a proto je žádoucí znát němčinu na velmi dobré úrovni.

3. Plánujte a evidujte si své výsledky

Vytvořte si jednoduchý konkrétní plán, ve kterém si stanovíte cíle a způsoby, jak svého cíle naučit se jazyk dosáhnete.

 • přihlásím se do individuálního jazykového kurzu // skupinového kurzu
 • zlepším se z úrovně A2 na B1, což doložím složeným certifikátem (červen)
 • každý večer se budu 15 minut učit slovíčka
 • 1x týdně se budu dívat na film v originále (angličtině)
 • budu si psát s kamarádem ze zahraničí pravidelně (2x měsíčně) emaily v angličtině
 • apod.

Následně budete schopni kontrolovat průběh vašeho studia, budete přesně vědět, co jste se naučili a můžete se za to pochválit. :)

4. Odměňujte se

Sestavte si seznam odměn, popř. trestů za plnění nebo nedodržování stanoveného plánu. Odměny či tresty jsou velmi individuální, protože sami nejlépe víte, co na vás platí. :)

5. Nevěřte, že je lepší přerušit

Opravdu nevěřte nikomu, ani svým nejsilnějším vnitřním hlasům, že je lepší přerušit studium. Vždy je lepší pokračovat, než přerušit a s rukama v klíně čekat na zahájení nového kurzu (pokud vůbec). Pokud by přeci jen tyto hlasy byly opravdu silné, dejte si vědomou měsíční ochrannou lhůtu, kdy s výukou budete nadále intenzivně pokračovat a uvidíte, že během této doby přijde nějaký pozitivní impulz, díky kterému se přesvědčíte, že se vyplatí ve studiu pokračovat.

6. Hledejte příležitosti pro využití získaných znalostí

Již od samého začátku se snažte využívat nově naučené znalosti. Jedete do zahraničí? Zkuste si koupit lístek na vlak, zeptat se na cestu anebo si popovídat s místními o tom, jak žijou. Rádi čtete, zeptejte se našeho lektora, která kniha je pro vaši úroveň jazyka vhodná. Máte rádi filmy, pusťte si je v originále s titulky – nejprve s českými, pak s anglickými/německými. Když uvidíte konkrétní výsledky, že dokážete jazyk použít, bude vás to motivovat učit se dál.

7. Počítejte s tím, že krize přijdou a připravte se na ně

Krize přicházejí a je to normální. Kdyby šlo všechno lehce, uměli by anglicky/německy/španělsky/čínsky atd. všichni a nebyla by to výhoda, která se cení. :) Důležité je být připraven, že podobné krize přijdou a překonat je!

TIP: Doporučujeme se v případě krize svěřit svému lektorovi, který danou situaci bude konzultovat s odborníky a pomůže vám krizi překonat.

Hodně štěstí při studiu! ;)

© Věra Sasková