Chci se učit v: Ostravě Opavě online

Úvod  /  Blog  /  5 důvodů, proč číst v angličtině, a jak se díky tomu naučit anglicky rychleji

Reference

Informujeme

  • Vypsali jsme nové jazykové kurzy pro jarní semestr 2024

    Zapište se do nového jazykového kurzu! Ať už Vám vyhovuje více skupinová nebo individuální výuka, vybírat můžete z celkem 12 jazyků - tradičních i netradičních. Učíme v Ostravě, v Opavě i online!

  • Objevte s námi krásu portugalštiny

    Naučte se s námi portugalsky a otevře se Vám brána do celého světa. Portugalsky mluví více než 250 milionů lidí na celém světě. Je pro ně rodným nebo druhým jazykem a najdete je skutečně téměř v každém koutě zeměkoule. Připojte se do našich online lekcí portugalštiny a objevte tento krásný jazyk a jeho výhody.

  • Všechny články

5 důvodů, proč číst v angličtině, a jak se díky tomu naučit anglicky rychleji

Studenti se mě často ptají, co mohou udělat pro to, aby se anglicky naučili rychleji. Já jim místo odpovědi nosím útlé knížky v angličtině. Obvykle nemají ani sto stran, obsahují pár obrázků, glosář se slovíčky vysvětlenými v angličtině a několik otázek a úkolů k samotnému textu. Pro mě, jako čtenářku, je literatura nejméně náročným způsobem, jak si osvojit novou slovní zásobu. A díky svým studentům vím, že čtení v angličtině může značně pomoci všem, kteří se nebojí a opravdu chtějí. Na úrovni znalostí vůbec nezáleží. Nezbytné je pouze odhodlání :)

Čtení knih samozřejmě není jediným způsobem, jak se zlepšit v jazyce. Možností máme nespočet. Bývá ale nejpříjemnějším způsobem pro všechny, kteří si rádi vychutnají dobrou knihu. Tak proč to nezkusit v jiném jazyce. Užijete si příběh a ještě se něčemu novému přiučíte.

Proč byste měli číst v angličtině?

  1. Naučíte se spoustu nových slovíček a slovnich spojení. Velkou část si z kontextu odvodíte sami a budete si moci poplácat po rameni. :) Určitě si všechna nová slova nezapamatujete hned, ale to vůbec nevadí. Spousta z nich se bude opakovat a jak jistě víte, opakování je matkou moudrosti. Nejinak je tomu i se čtením. Že si často pamatujete význam, ale sami byste na dané slovíčko nepřišli? To je také naprosto v pořádku. Pravidelným čtením se slovíčka z vaší pasivní slovní zásoby přesunou do šuplíčku aktivního používání. Chce to jen čas.
  2. Lépe pochopíte časy. V příbězích se časy střídají o sto šest. Čím více je budete mít na očích, tím snadněji pak sami vytvoříte věty a nezamotáte se do všelijakých HASů a INGů. A když desetkrát za sebou uvidíte HAD, už vás nikdy nenapadne HAVED, to vám mohu zaručit. :)
  3. Angličtina je jazykem internetu. Množství informací se díky vaší znalosti jazyka znásobí. Nejen že si o novinkách ze světa přečtete anglicky, ale také získáte jiný úhel pohledu a nebudete svázáni českým způsobem myšlení. Ne nadarmo se říká, že čím víc jazyku umíš, tolikrát jsi člověkem.
  4. Úspěšné dočtení článku, knížky pro studenty nebo originálu z pera britského či amerického autora vám bezpochyby zvedne sebevědomí. Vždyť co by mohlo být lepšího než dosažení cíle, který jste si sami určili!
  5. Nebudete muset čekat na české překlady svých oblíbených autorů, které se někdy ani moc nevyvedou. A co teprve knihy, které se českého překladu nikdy nedočkají! Nebyla by škoda ochudit se o perly literatury jen proto, že autor píše v angličtině?

 

Zjednodušená četba, na příklad z edice Oxford Bookworms, je skvělým začátkem pro všechny, kteří by si čtení v angličtině rádi vyzkoušeli a ještě se necítí na knihy v originále. „Knihomolská“ edice má sedm úrovní, nabízí různorodé příběhy z několika žánrů a pro zájemce o nahrávku i audio verzi. Pokročilejším studentům (úroveň intermediate čili B1 a výše) bych neváhala doporučit anglické překlady, které jsou obvykle jednodušší, jako například můj oblíbený, velice čtivý a vtipný román The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared (Jonasson). Na Shakespeara bych příliš nespěchala. V jeho jazyce se ztrácí i studenti britských univerzit. :)

 

© Simone Tesarčíková