Chci se učit v: Ostravě Opavě online

Úvod  /  Blog  /  Není ta němčina krásná?

Reference

Informujeme

  • Vypsali jsme nové jazykové kurzy pro jarní semestr 2024

    Zapište se do nového jazykového kurzu! Ať už Vám vyhovuje více skupinová nebo individuální výuka, vybírat můžete z celkem 12 jazyků - tradičních i netradičních. Učíme v Ostravě, v Opavě i online!

  • Objevte s námi krásu portugalštiny

    Naučte se s námi portugalsky a otevře se Vám brána do celého světa. Portugalsky mluví více než 250 milionů lidí na celém světě. Je pro ně rodným nebo druhým jazykem a najdete je skutečně téměř v každém koutě zeměkoule. Připojte se do našich online lekcí portugalštiny a objevte tento krásný jazyk a jeho výhody.

  • Všechny články

Není ta němčina krásná?

Němčina je jazyk, o který žáci a studenti na základních a středních školách projevují stále menší zájem. Později přijdou do praxe a zjistí, že znalost němčiny je velmi přínosná, někdy dokonce nezbytná a že otevírá dveře k lepším pracovním i životním příležitostem. A tak k nám často přicházejí studenti, kteří mají velmi silnou motivaci naučit se němčinu opravdu kvalitně, ať již z důvodu kariérního růstu ve stávající firmě, vyhlídek na získání lépe placené práce v ČR nebo v zahraničí anebo z důvodu celoživotního sebevzdělávání.

Jak vypadají lekce němčiny a kdo je učí? Připravili jsme pro Vás dnes rozhovor s lektorkou němčiny Karin.

 

Karin Vápeníčková_lektorka němčinyKarin, jaká byla tvá motivace naučit se německy?

Již v dětství k nám jezdíval děda z Německa se svými dětmi, mými strejdy, kteří jsou stejně staří jako já a ti mluvili pouze německy. Jako dítě mě štvalo, že jim nerozumím, a už tehdy mi němčina přišla roztomilá a pěkná. Na gymnáziu jsem se posléze seznámila s paní, která mluvila plynule norsky a německy. Začala jsem k ní docházet na němčinu. Během roku mě doslova vypiplala a já němčinu začala milovat. Z toho důvodu jsem se též rozhodla pro studium germanistiky. Znalost jazyka se však snažím zdokonalovat pořád, a tak jezdím pravidelně na delší či kratší pobyty do Německa za rodinou a kamarády.

 

Nyní učíš němčinu další studenty. Co tě na výuce nejvíce baví?

Při výuce mě baví, že se tím já sama stále učím. Každý potřebuje v daném jazyce objevovat nové oblasti, které jsou pro mě mnohdy neprozkoumané. Ať už je to čas od času nové slovíčko nebo hledání způsobu, jak vysvětlit záludnou gramatiku. Také mě velmi motivuje, když lidé, které učím, jdou vpřed a baví mě, když jim to dělá radost, to pak dělá radost i mně.

Přihlaste se do kurzů němčiny ještě dnes!

 

Učíš především individuální a firemní kurzy. Jací jsou tvoji studenti?

Všichni mí studenti jsou opravdu příjemní lidé a jsem moc ráda, že spolu máme přátelský vztah. Čím více se poznáváme, tím více jim mohu nabídnout také z jazyka. Hodinu uzpůsobuji tak, aby je bavila. Často jim donesu článek o tom, co je zajímá, nebo čteme knížku, která se jim líbí. Většina mých studentů jsou velmi aktivní lidé, kteří mě motivují též tím, jaký vedou život. Přestože jsou velmi zaneprázdněni, najdou si pravidelně čas na němčinu.


Jak probíhají tvé hodiny a jakou atmosféru se v nich snažíš vytvořit?

Se všemi studenty mám přátelský vztah a vždy se snažím navodit takové prostředí, abychom si k sobě našli cestu. Snažím se připravovat všechny hodiny hravé a zábavné. Vytvářím kartičky se slovíčky a obrázky, kopíruji dětské knihy, hrajeme hry. Také spolu čteme literaturu – nejen německou, ale i světovou. Největší úspěch má vždy Malý princ. Němčina je sama o sobě hravý jazyk. Je to takové luštění slovíček a spojování. Snažím se, aby všechny studenty jazyk bavil a aby se netrápili tím, že jsou ta slova nekonečně dlouhá, ale abychom v nich objevovali význam. Žádný dril, ale spíše učení se hrou, posloucháním pohádek, zpráv či čtením knih a novin. Chtěla bych, aby též poznali, že v praxi je jazyk trochu jiný, než v učebnicích. Nejdůležitější je, aby je hodiny bavily a aby se nenudili.  Nechci, ať mají pocit, že vy výuce opět pracují, naopak chci, aby od práce na chvíli vypnuli.

Individuální lekce němčiny se vám přizpůsobí!

 

Myslím, že všechny tyto metody jsou dostatečně motivující. I přesto se určitě setkáváš s klesající motivací studentů, která u někoho přijde dříve, u někoho později, ale je velmi důležité překonat krize a pokračovat v učení dál. Jak udržuješ motivaci studentů?

Nutím je říkat, že je to baví! (smích) Moje klasická motivační věta je: „No není to krásné, ta němčina?“ Ale snažím se studenty motivovat i tak, že jim jednou za čas donesu něco, co jsme dělali v první nebo druhé lekci, například když už za sebou mají 3 měsíce. Studenti se tomu zasmějí a řeknou: „To já už znám! To je lehké!“. Potom jim ale připomenu, jak je to trápilo v té druhé lekci. Nebo jim donesu hromadu kartiček se slovíčky, které jsme již probrali, a pak jim ukážu, kolik toho na stole leží a kolik toho už umí. V tu chvíli mám pocit, že jsou na sebe trochu hrdí, že už toho tolik znají a jdou vpřed.

 

Tak se pojďte učit s námi!

Hlaste se na ukázkové lekce němčiny nebo se rovnou zapište do aktuálně nabízených kurzů cizích jazyků.

© Věra Cihlářová