Chci se učit v: Ostravě Opavě online

Úvod  /  Blog  /  Němčina je pro mě rozum a ruština cit!

Reference

Informujeme

  • Nové letní kurzy pro cestovatele

    Chystáte se v létě do cestovat do zahraničí? Překonejte své rozpaky a začněte s místními mluvit jejich rodným jazykem!

  • Objevte s námi krásu portugalštiny

    Naučte se s námi portugalsky a otevře se Vám brána do celého světa. Portugalsky mluví více než 250 milionů lidí na celém světě. Je pro ně rodným nebo druhým jazykem a najdete je skutečně téměř v každém koutě zeměkoule. Připojte se do našich online lekcí portugalštiny a objevte tento krásný jazyk a jeho výhody.

  • Všechny články

Němčina je pro mě rozum a ruština cit!

Učit se cizí jazyk s bilingvním lektorem je skvělé, protože perfektně ovládá náš mateřský i cizí jazyk a dokáže nám opravdu dobře porozumět. Mezi takové lektorky patří Darja, lektorka ruštiny a němčiny. A právě nyní máte možnost přečíst si s ní článek a dozvědět se, proč jsou její hodiny tak zajímavé.


Darjo, v PARAKALU učíš hned dva jazyky – ruštinu a němčinu. Jak ses k těmto dvěma jazykům dostala?

Pocházím z česko-ruské rodiny, takže jsem se ruštinu učila přirozenou cestou od dětství. To samo o sobě samozřejmě nestačilo, a proto jsem vystudovala ruskou filologii, absolvovala několik studijních i rekreačních pobytů v Moskvě a Petrohradě a neustále na sobě pracuji i ve volném čase. Doma pravidelně sleduji ruské a německé televizní kanály, velmi mě zajímá hudební scéna, literatura a obecně kultura. Myslím, že díky strategické poloze ČR mezi Východem a Západem je rusko-německá kombinace ideální: němčina pro mě představuje rozum a ruština cit!

Rusky umíš perfektně od dětství. Co tě přivedlo k němčině?

Na němčinu mě přihlásila na základní škole moje ruská babička, která tvrdila, že je to velmi užitečný jazyk. Ze začátku se mi moc nelíbila, ale postupně jsem si oblíbila její krásnou systematičnost a řád. Několik stáží a pobytů v Německu a také studium na Ostravské univerzitě mě utvrdily, že to byla správná volba.

Co tě při učení nejvíce baví?

Líbí se mi, že učení je obousměrný proces, v rámci něhož se učitel rozvíjí společně se svým studentem. Ráda pracuji s lidmi a vymýšlím pro ně různé zábavné aktivity.

Vyberte si skupinový kurz ruštiny s Darjou!

 

Pokud se někdo přihlásí do tvého kurzu, na jaký styl výuky se může těšit?

Málokdo má rád poučky a gramatiku, proto se ji snažím do hodin začlenit co nejpřirozenějším způsobem: po dávkách a v kontextu. Vytvářím různé komunikační situace tak, aby studenti získali představu o správném užití daného jevu - nedílnou součástí každé hodiny je konverzace na běžná témata. Hodiny plánuji tak, aby byly co nejvíce různorodé, a zajímavé.

Využíváš v hodinách toho, že máš k Rusku a ruské kultuře již od dětství tak silný vztah?

Často začleňuji do výuky něco z dané kultury, ať už jsou to moderní písně, klipy, různé novinky, články, nebo klasická literatura. Nedávno jsem na příklad do kurzu donesla pravý ruský samovar, abychom si mohli ukázat, jak se v Rusku vaří čaj. Pokud studenta zajímá nějaké konkrétní téma, ráda hodiny přizpůsobím jeho požadavkům. To stejné platí i pro němčinu.

"Individuální kurz přizpůsobím Vašim představám!"

 

Každý student je jiný a má o výuce jiné představy. Jak udržuješ jejich motivaci?

Mám velké štěstí, že studenti PARAKALA jsou všichni motivovaní, takže mi to nedá moc práce! Vnímám, že když výuka baví mě a jsem nadšená a veselá, přenese se tato nálada i na studenty. V hodinách panuje přátelská a tvůrčí atmosféra. Proces učení však nekončí výukou, proto svým studentům zadávám malé domácí úkoly a odkazuji je na různé zajímavé internetové stránky, videa, filmy apod. Právě proto jsem založila na Facebooku stránku Ruština v PARAKALU.

Na závěr otázka, která by mohla motivovat budoucí lektory naší jazykové školy. Proč ráda učíš v PARAKALU?

Práce v jazykovém centru PARAKALO je pro mě inspirující. Centrum disponuje moderně vybavenými učebnami, kde se studenti i lektoři cítí jako doma. Ke všemu skvělý kolektiv, dvakrát ročně školení a v září společné vinobraní. Co víc si přát :-).

 

Přihlaste se na ukázkovou lekci ruštiny/němčiny nebo se rovnou zapište do aktuálně nabízených kurzů cizích jazyků. Těšíme se na vás!

© Lenka Šťastná