Chci se učit v: Ostravě Opavě online

Úvod  /  Blog  /  Interkulturní komunikace na Ostravské univerzitě

Reference

Informujeme

  • Vypsali jsme nové jazykové kurzy pro podzimní semestr 2025

    Zapište se do nového jazykového kurzu! Ať už Vám lépe vyhovuje skupinová nebo individuální výuka, vybírat můžete z celkem 14 jazyků - tradičních i netradičních. Učíme v Ostravě, v Opavě i online!

  • Objevte s námi krásu portugalštiny

    Naučte se s námi portugalsky a otevře se Vám brána do celého světa. Portugalsky mluví více než 250 milionů lidí na celém světě. Je pro ně rodným nebo druhým jazykem a najdete je skutečně téměř v každém koutě zeměkoule. Připojte se do našich online lekcí portugalštiny a objevte tento krásný jazyk a jeho výhody.

  • Všechny články

Interkulturní komunikace na Ostravské univerzitě

Pravidelně připravujeme přednášky interkulturní komunikace pro studenty filologických oborů na Ostravské univerzitě. Dne 25.2.2014 jsme přednášeli v kurzu celoživotního vzdělávání na katedře rusistiky o interkulturních rozdílech v arabském světě.

Věra Cihlářová vychází ze svých zkušeností získaných při dlouhodobých pracovních pobytech v Egyptě, Turecku a Spojených arabských emirátech. Popisuje charakteristické rysy chování lidí v arabském světě, jejich vnímání světa a vlivy náboženství na bežný život. Rovněž vyhodnocuje rozdíly evropské a arabské kultury a arabský způsob života se snaží přibližit pohledu Středoevropana.

Malou ukázku z přednášky zachycuje výzkum na obrázku níže. Ten ukazuje průzkum veřejného mínění ve státech Tunisko, Egypt, Turecko, Irák, Libanon, Pákistán a Saudská arábie o tom, jaký styl oblékání je vhodný pro ženy na veřejnosti.

Jak vnímají arabské národy oblékání žen?

Zdroj výzkumu: http://9gag.com/gag/ajrLjjq?ref=mobile.s.fb

 

Velmi zajímavé, že ano? Je proto velmi důležité, aby i ženy cizinky dodržovaly základní pravidla, když jedou do arabské země jen jako turistky. Není potřeba zahalovat úplně (pokud tedy nejedeme do Saudské arábie), naprosto postačí dodržovat základní pravidlo - zahalená ramena i kolena.

Odkaz na přednášky z předchozích let najdete zde: ff.osu.cz/kge/index.php?id=10822.

© Věra Cihlářová