Zná to asi každý z nás. Na začátku nadšení, chuť a odhodlání naučit se konečně pořádně mluvit cizím jazykem nebo se naučit další cizí jazyk. Přihlásíme se do kurzu, nakoupíme učebnice a pilně se učíme. Vše šlape tak, jak má. Ovšem po nějaké době přijde první krize, zjistíme, že to nejde tak rychle, jak jsme si plánovali, že je pro nás čím dál těžší rozhodnout se, zda náš drahocenný volný čas věnujeme právě učení se nových slovíček nebo zda si raději půjdeme zasportovat nebo si zajdeme do kina. A máme chuť to zabalit!
Chci vás uklidnit, je to normální. Krize prostě přicházejí, ale také odcházejí. Jen je potřeba se na ně připravit, počítat s nimi a umět je zvládnout.
Připravili jsme si pro vás 7 tipů, jak krizi zvládnout a udržet si motivaci při studiu jazyka.
1. Uvědomte si, co získáte zvládnutím cizího jazyka
Když se vydáváme na dlouhou cestu učení se cizího jazyka, máme před sebou jasný cíl – umět jazyk! Vypište si konkrétní důvody, proč tohoto cíle chcete dosáhnout, co vám to přinese. Motivace každého z nás je samozřejmě individuální, ale může vypadat třeba takto:
- Najdu si lepší práci, která mě baví a naplňuje;
- Jedu na roadtrip po Evropě a neznalost jazyků mě nebude omezovat;
- Cítím se příjemně, protože si můžu bez stresu povídat s přáteli se zahraničí.
Mít jasný a osobní důvod je ta nejlepší motivace. Vraťte se ke svým cílům vždy, když začnete pochybovat.
2. Plánujte a evidujte si své výsledky
Vytvořte si jednoduchý ale konkrétní plán, ve kterém si stanovíte cíle a způsoby, jak svého cíle naučit se jazyk dosáhnete.
- přihlásím se do individuálního jazykového kurzu / skupinového kurzu
- zlepším se z úrovně A2 na B1, a složím zkoušku
- každý večer se budu 10 minut učit slovíčka
- 1x týdně se budu dívat na seriál v původním znění
- budu si pravidelně psát s kamarádem ze zahraničí v angličtině
Budete tak schopni kontrolovat průběh svého studia, budete přesně vědět, co jste se naučili a za co se můžete pochválit. :)
3. Hledejte příležitosti pro využití získaných znalostí
Již od samého začátku se snažte využívat nově naučené znalosti. Jedete do zahraničí? Zkuste si koupit lístek na vlak, zeptat se na cestu nebo si dát do řeči s místními. Rádi čtete? Poraďte se svým lektorem, která kniha je pro vaši úroveň jazyka vhodná. Máte rádi filmy nebo seriály? Pusťte si je v originále s titulky. Když uvidíte, že dokážete jazyk prakticky použít, bude vás to motivovat učit se dál.
4. Nebojte se dělat chyby
Chyba není selhání – je to přirozená a nezbytná součást učení. Dokonce jedna z nejúčinnějších! Když uděláte chybu, lektor vám ji pomůže opravit a váš mozek si danou situaci zapamatuje mnohem lépe, než kdybyste si jen přečetli pravidlo v učebnici.
Chyby také ukazují, že se snažíte používat jazyk v praxi – a to je váš skutečný cíl. Dokonalost není podmínkou – důležitější je samotná komunikace, i když nebude gramaticky perfektní.
5. Odměňujte se
Splnili jste cíl? Udělali jste pokrok? Tak si to užijte! Dopřejte si oblíbenou kávu, výlet nebo jinou odměnu. Pozitivní motivace pomáhá budovat návyk a posiluje radost z učení.
6. Nevěřte mýtu, že je lepší studium přerušit
„Teď na to nemám čas, dám si raději pauzu a vrátím se k tomu později pořádně.“ To je jeden z nejčastějších omylů při studiu jazyka. Jazyk totiž není test, na který se jednou naučíte. Je to dovednost, která vyžaduje pravidelnost a kontinuitu.
Přestávka několika týdnů nebo měsíců často vede ke ztrátě motivace, zapomínání a návrat do rutiny je pak mnohem náročnější. Naopak, i pár minut denně (přečtení článku, zopakování slovíček, krátká konverzace s lektorem) udrží vaši hlavu v jazyku a vytvoří návyk, ze kterého pak můžete znovu zrychlit.
7. Počítejte s tím, že krize přijdou a připravte se na ně
Krize ve studiu přicházejí a je to normální. Kdyby šlo všechno lehce, uměli by anglicky/německy/španělsky/řecky atd. všichni a nebyla by to výhoda, která se cení. Důležité je být připraven, že podobné krize přijdou a umět je překonat!
TIP: Nebojte se v takovém případě svěřit svému lektorovi, který vám pomůže krizové období překonat.
Hodně štěstí a nevzdávejte to! :)
© Parakalo - centrum jazyků