Chci se učit v: Ostravě Opavě online

Úvod  /  Blog  /  7 tipů, jak zůstat motivován a jak zvládat online výuku

7 tipů, jak zůstat motivován a jak zvládat online výuku

1. Učte se z hodiny na hodinu

Je lepší se učit postupně než vše nechávat na poslední chvíli a v hodinách se pak cítit jako nejslabší článek. Je nám jasné, že spousta našich studentů do kurzů dochází po práci, mají děti a někdy je opravdu nemožné si utrhnout chvilku na opakování slovíček. Zkuste proto některou z chytrých aplikací, kterou budete mít v mobilu a díky tomu tedy i vždy u sebe. Pak stačí jen využít čekání na kávu či oběd sebou, cestu domů z práce v tramvaji, pět minut v posteli před spaním nebo zdlouhavou reklamu během filmu, který jste si pustili v televizi.

V hodnou aplikací je například Quizlet, kterou si můžete zadarmo stáhnout jak pro Android, tak pro iOS.

2. Dívejte se na filmy v originále s titulky v daném jazyce

Pokud slovíčka a různé fráze uslyšíte a zároveň uvidíte napsané, je větší pravděpodobnost, že si je zapamatujete, a to bez složitého biflování. Zároveň se tak naladíte na rodilé mluvčí a poznáte všemožné přízvuky, se kterými se v hodinách až tolik nesetkáte.

3. Vytvářejte si vlastní pomůcky k učení

Tady funguje pro každého něco jiného. Připomíná vám tohle slovíčko něco v češtině? Rýmuje se s vaším jménem?  Máte s ním nějakou vtipnou příhodu přímo z hodiny? Cokoliv pomáhá, jen musíte najít svůj systém, který bude vyhovovat přímo vám.

4. Učte se hromadně

Pokud najdete čas na to, abyste si látku zopakovali s dalšími studenty z vaší skupiny, rozhodně do toho jděte. Člověk se toho v takovém případě naučí více a mnohem rychleji. Nemá totiž prostor na prokrastinaci, s ostatními si může navzájem dovysvětlit nepochopenou gramatiku a není v tom všem sám.

5. Nebojte se zeptat lektorů

Pokud vám něco není jasné, ale v hodině už se tomu tolik nevěnujete, nebojte se zeptat. Nemusíte být jediní, kdo látku nepochopil a je lepší si nechat od lektora poradit než se s tím doma trápit.

6. Využívejte reálného světa

Probíráte zrovna v hodině domácnost? Je tématem aktuální lekce jídlo? Zkuste si doma pojmenovat různé kusy nábytku či ovoce a zeleniny, případně si na ně i nalepit lepíky s konkrétním slovíčkem. Kdykoliv pak kolem této věci projdete, budete mít možnost si ji zopakovat a postupem času už lepíci ani nebudou třeba.

7. Pokud vyrazíte na dovolenou, mluvte!

Jedete na místo, kde se mluví právě jazykem, který studujete? Mluvte. Nemusíte se bát toho, že by se vám někdo posmíval. Představte si situaci, kdy mluvíte v České republice s cizincem, který se snaží vyjádřit česky. Smáli byste se mu, že špatně skloňuje nebo raději ocenili jeho snahu a pokusili se mu porozumět? Myslím, že bychom se všichni shodli na možnosti číslo dvě a přesně tím je tedy potřeba se řídit při jakékoliv vaší návštěvě v cizině. Pokud se budete snažit, je úplně jedno, kolik chyb uděláte. Důležité je trénovat a pokud vás někdo opraví, tak si takovou chybu zapamatujete daleko lépe než z učebnice a příště už ji určitě neuděláte.

Online výuka

V roce 2020 jsme kvůli lockdownům strávili mnoho času učením v online prostoru. Tenhle způsob studia samozřejmě není ideální pro všechny, a proto je potřeba si to udělat co nejpříjemnější. A jelikož nás ještě nějaké ty online lekce v budoucnu pravděpodobně čekají, zkuste to takto.

  • Kdykoliv budete mít online hodinu, berte to jako klasickou hodinu v kurzu a ničím se nenechte rozptýlit. I když jste doma, je to váš osobní čas, během kterého byste za normálních okolností také nevařili polévku ani nehlídali některé z dětí.
  • Pokud máte problém se doma koncentrovat, zkuste se převléct stejně, jako byste šli k nám do Parakala. Zapomeňte na teplákovou soupravu i na pyžamo.
  • Uvařte si váš oblíbený čaj nebo kávu.
  • Snažte se komunikovat stejně tak, jak to děláte na prezenčních hodinách. Pro některé je to dokonce snazší, protože se nemusí vypořádávat s fyzickou přítomností dalších studentů.
  • Pokud vám něco nefunguje, což se stává poměrně často, nebojte se zavolat lektorovi, pokud to nebude nic náročného, určitě to společně vyřešíte. Případně můžete využít i některý z našich starších článků - Jak se připojit k online výuce pomocí Google Meet, Virtuální třída pro sdílení materiálů.

 

© Tereza Hrubá